Tarihi Harita Web Siteleri

10000109
1570 Yılında basılan bir Dünya Atlasına göre Osmanlı Devleti (Türk İmparatorluğu – Turcici Imperii). Kaynak: David Rumsey Map Collection http://www.davidrumsey.com

Tarihi haritalar tarih yazımı ve öğretimi için çok değerli kaynaklar. Verdikleri tarihi bilgilerin ötesinde, döneminin insanlarının algılarını, bilgilerini ve bakış açılarını göstermeleri açısından oldukça önemli.

Web ortamında eski tarihi haritaları yayınlayan çok sayıda nitelikli ve kurumsal web sitesi var. Bunların en önemlilerinden bazılarını burada paylaştım. Web sitelerini seçerken Türkiye ve Türk Tarihiyle ilgili harita içermeleri göz önüne alındı. Bu sitelerden özellikle Osmanlı dönemini konu alan yüzlerce haritaya erişebilirsiniz.

Burada sadece Avrupa menşeli haritaları içeren web sitelerine yer verildi. Osmanlı haritacıları tarafından çizilen haritalarla ilgili online kaynaklar başka bir yazının konusunu oluşturacak.

David Rumsey Map Collection

Tarihi haritalar alanında dünyanın en zengin dijital arşivlerinden birisi. Koleksiyonun içerdiği yaklaşık 150.000 tarihi haritanın 50 binden fazlası dijital ortama aktarılmış. Türkiye ve Türk Tarihiyle ilgili yüzlerce haritaya erişebilirsiniz.

Web adresi: http://www.davidrumsey.com

Old Maps Online

Dünyadan farklı kütüphane ve arşiv kurumlarının destek verdiği uluslararası bir proje. Dünya haritası üzerinden istenilen bölgenin haritalarının aranabilmesi özelliği sayesinde haritalara ulaşmak oldukça kolay.

Web adresi: http://www.oldmapsonline.org

University of Melbourne, The Ronald and Pamela Walker Collection of Maps of Asia Minor

Melbourne Üniversitesi Kütüphanesi 1511-1774 yılları arasında çizilmiş 136 adet Anadolu ve çevresi haritasını içeren özel bir koleksiyona ev sahipliği yapıyor. Tüm haritalara online erişebilirsiniz. Yalnız haritalar jp2 dosyası formatında sıkıştırılmış. Açmak için Photoshop gibi resim düzenleyicileri veya özel dosya açma programlarını kullanabilirsiniz.

Web adresi: https://digitised-collections.unimelb.edu.au/handle/11343/25

Eastern Mediterranean
17. Yüzyılın sonlarında çizilmiş bir Doğu Akdeniz Haritası. Kaynak: The Ronald and Pamela Walker Collection of Maps of Asia Minor https://digitised-collections.unimelb.edu.au/handle/11343/25

Gallica – Fransız Milli Kütüphanesi Dijital Arşivi

Fransız Milli Kütüphanesi Dijital Arşivi çok sayıda tarihi harita barındırıyor. Türkiye ve Türk Tarihiyle ilgili onlarca haritaya erişebilirsiniz.

Web adresi: http://gallica.bnf.fr 

University of Texas Perry-Castañeda Library Map Collection

Teksas Üniversitesi bünyesindeki Perry-Castañeda Kütüphanesi dünyanın en zengin (250.000’den fazla) harita koleksiyonlarından birisine sahip. Bunların yaklaşık 50 bini online olarak kullanıma sunulmuş. Tarihi haritaların yanı sıra, modern haritalar da içeriyor.

Web adresi: http://www.lib.utexas.edu/maps

Wikimedia Commons – Old maps of the Ottoman Empire 

Wikipedia’nın bir anlamda doküman arşivi olan Wikimedia Commons Osmanlı Devletini konu alan eski haritalarla ilgili bir bölüm barındırıyor. Ancak Wikipedia’nın doğası gereği, belgeler ve verilen bilgilerin güvenilirliği konusunda dikkatli olamakta fayda var.

Web adresi: http://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Old_maps_of_the_Ottoman_Empire

University of Chicago Library – The Maps of Heinrich Kiepert

Chicago Üniversitesi Kütüphanesi, Osmanlı haritaları çizen Alman haritacı Heinrich Kiepert’in (1818-1899)  haritalarından bazılarını online olarak sunuyor. Çok sayıda olmasa da, önemli haritalar.

Web adresi: http://www.lib.uchicago.edu/e/collections/maps/kiepert/

The Afternoon Map

Osmanlı coğrafyası ve Ortadoğu ile ilgili haritalar içeren güzel bir blog sayfası. Çok sayıda olmasa da, önemli haritalar.

Web adresi: http://www.midafternoonmap.com

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s